Pierwsza pomoc ratuje życie

pierwsza pomoc 2017.3

„Pierwsza pomoc ratuje życie”

W środę 8.02.2017 r w Szkole Podstawowej w Konikowie, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Pierwsza pomoc ratuje życie” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas I-VI. Poprowadzili je Pan Dariusz Michalski oraz Pan Kamil Kamiński –  pracownicy Straży Pożarnej w Koszalinie.

Podczas zorganizowanego spotkania, uczniowie naszej szkoły mogli poczuć się jak mali ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, utraty przytomności .Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Uczniowie pod czujnym okiem panów strażaków mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. 

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do szkół tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych oraz tych trochę starszych.

Archiwa
Skip to content