I Szkolny Dzień Matematyki i Programowania

 ,,Wszechświat jest księgą napisaną w języku matematyki’’ 

                                                        ( Galileusz)

Dnia 6 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się I Dzień Matematyki i Programowania czyli uroczystość promująca zainteresowanie matematyką oraz robotyką i informatyką. Wydarzenie to, spotkało się z wielkim zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. Uroczystość, w sposób bardzo profesjonalny, poprowadziła pani Dorota Tomczyk, witając na wstępie zaproszonych gości: Wójta Gminy Świeszyno – Panią Ewę Korczak, Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Kamilę Lisowską-Lebiodę, Dyrektora Szkoły Panią Dorotę Nitkę oraz rodziców, uczniów i nauczycieli. W organizację uroczystości zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. Jako pierwsza wystąpiła klasa V przygotowana przez Panią Bożenę Kazimierską przedstawiając sztukę zatytułowaną ,,I Ty możesz polubić matematykę”. W matematyczno-filozoficzny świat wprowadzili nas Kartezjusz, Tales z Miletu, Newton. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki matematyczne, mieliśmy również możliwość obejrzenia pokazu mody stworzonego specjalnie dla nauczyciela matematyki i jego uczniów. Mottem przekazu klasy V było to, iż każdy może polubić matematykę i znaleźć dla niej właściwe przeznaczenie. Kolejne atrakcyjne zabawy to LOGICO PICCOLO, czyli logiczne wypełnianie kart z zadaniami. W konkurencji tej udział wzięli uczniowie z klas III oraz klasy IV. I miejsce w tej konkurencji zdobył Alan Janik, II miejsce Filip Grunwald, a III miejsce Karol Wojciechowski. Wszyscy chłopcy są uczniami klasy IV. W muzyczny i relaksacyjny „świat matematyki” wprowadzili nas uczniowie z klasy III a, przygotowani przez Panią Annę Górską. Kolejną atrakcję zafundowała widzom Pani Ewa Pawlik, która wraz z uczniami klasy I i II zaprezentowała kodowanie na macie, w wyniku czego, oczom widzów ukazał się obrazek ułożony z kolorowych, plastikowych kubeczków. Ciekawostką i dodatkową atrakcją było to, iż zabawy można było obserwować na ekranie ustawionym w hali. Muzyczny przerywnik przygotowała klasa III b, z wychowawcą Panią Dorotą Tomczyk, śpiewając i tańcząc „Robocika CE”. Przypominał on dzieciom i dorosłym o bezpiecznych, atestowanych zabawkach, dostosowanych do wieku użytkowników. Niezwykłą atrakcję, wraz z uczniami z koła informatycznego, przygotował Pan Michał Wiech. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i przyznaniu z Jej budżetu sporej puli pieniędzy, za co składamy ogromne podziękowania, szkoła posiada niezwykłe roboty mBoty, dzięki którym uczniowie mają możliwość nauki na nowym, wyższym poziomie. Pokaz możliwości mBotów i ich sztucznej inteligencji rozpoczęło znalezienie przez robota drogi w labiryncie, następnie odbył się mecz, w którym robotami sterowały: Pani Wójt i Pani Dyrektor (mecz zakończył się remisem). Kolejną niezwykłą umiejętnością robotów była ich walka na ringu, którą to walką sterowali uczniowie klasy V. Dzięki tym pokazom widzowie mieli możliwość naocznego przekonania się, że to, co jest zaprogramowane, można ożywić i wprowadzić do działania, a wdrożenie technologii programowania robotów daje uczniom możliwość rozwoju i pokonania technologicznych barier.

Podsumowaniem naszej, niewątpliwie nietuzinkowej imprezy, było wręczenie nagród uczniom biorącym udział w szkolnym konkursie matematycznym przygotowanym przez Panią Krystynę Tarnowską oraz nagrodzenie wyjątkowo uzdolnionego matematycznie ucznia naszej szkoły – Pawła Wiśniewskiego. Wójt Gminy – Pani Ewa Korczak oraz Dyrektor Szkoły Pani Dorota Nitka wręczyły nagrody Pawłowi Wiśniewskiemu, który jest pierwszym od lat w naszej gminie Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Paweł, zdobywając zaszczytny tytuł, pokonał około 190 uczniów z całego województwa, co daje nam tym większą radość, że jest uczniem dopiero klasy VI. List gratulacyjny otrzymali również rodzice Pawła.

I jak tu nie wierzyć, że zgodnie z tym, co mówił Kartezjusz „Matematyka to królowa nauk”.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym szkolnym, kreatywnym przedsięwzięciu. Wasze zainteresowanie i skierowane w naszą stronę miłe słowa, utwierdzają nas w przekonaniu o konieczności kontynuacji „Dnia Matematyki i Programowania”.

A więc… zapraszamy znów za rok!

                                                            Opracowanie: Agnieszka Ustianowska

 dzień matematyki18.1

dzień matematyki18.2

dzień matematyki18.3

dzień matematyki18.4

dzień matematyki18.5

dzień matematyki18.6

dzień matematyki18.7

                             

Archiwa