Nauka przez zabawę, czyli klasa V na dwudniowej wycieczce w Poznaniu

poznań18.1

poznań18.2

poznań18.3

W poniedziałek 28 maja 2018 r. o godzinie 600 wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta. 

Wycieczka zaczęła się od podróży busem, która trwała około czterech godzin, ale nam to nie przeszkadzało, ponieważ pilot całą drogę dbał o wyśmienite humory uczestników. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Stary Rynek z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej. Tam czekał na nas pan przewodnik, który opowiadał o Ratuszu, domkach budniczych z 1535 roku, o Kolegiacie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, znanej także pod nazwą „Fara Poznańska”. Następnie udaliśmy się do Rogalowego Muzeum, gdzie zaznajomiliśmy się z niektórymi wyrazami gwary poznańskiej. Poznaliśmy legendę o św. Marcinie oraz dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Starszy rogalowy mistrz wyjaśnił nam jak powstają rogale, a po prelekcji wzięliśmy czynny udział w poszczególnych etapach wyrobu tego słodkiego wypieku. Na koniec mieliśmy możliwość degustacji rogali. Po odwiedzinach w Rogalowym Muzeum udaliśmy się kolejką parkową „Maltanka” do Nowego ZOO.

Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy Palmiarnię, największą w Polsce i jedną z większych w Europie. Podziwialiśmy okazy roślin z różnych stref klimatycznych oraz bogatą ekspozycję roślin wodnych. Wrażenia wzbogaciły widok i odgłosy egzotycznych zwierząt, a także akwaria pełne ciekawych okazów ryb. Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzanie Katedry Poznańskiej. Tam zatrzymaliśmy się przy tablicy informującej o historii powstawania katedry. Zwiedzanie katedry rozpoczęliśmy od obejrzenia wnętrza kościoła. Naszą uwagę na dłużej przykuła Złota Kaplica, wielki ołtarz, ambona i chrzcielnica oraz piękne witraże w oknach. Następnie udaliśmy się do podziemia Katedry Poznańskiej, gdzie można zobaczyć grobowce prawdopodobnie pierwszych władców Polski,  Mieszka I  i  króla Bolesława Chrobrego. Znajdują się tam również pozostałości misy chrzcielnej, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy władca Polski wraz z poddanymi. Mieliśmy okazję obejrzeć także film o historii świątyni, z którego dowiedzieliśmy się o różnych zniszczeniach budynku i sposobach jego odbudowy. Przed powrotem do domu udaliśmy się do centrum rekreacyjnego Malta-ski, gdzie zjeżdżaliśmy pontonem ze stoku narciarskiego oraz kolejką górską Adrenaline, graliśmy w mini golfa oraz jeździliśmy elektrycznymi samochodzikami.

Pozytywnie naładowani, pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do domu – z niecierpliwością czekamy na kolejną równie fascynującą wyprawę!

Archiwa