Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

             „Nie ma dzieci, są ludzie”słowa Janusza Korczaka, niekwestionowanego patrona wszystkich dzieci, stały się hasłem przewodnim obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole, który obchodzony jest w kraju 20 listopada. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, 7 listopada 2014 roku podjął Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Polska na arenie międzynarodowej jest uznawana za Ojczyznę Praw Dziecka.
W tym dniu chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Ogromną rolę odgrywa tu postać Janusza Korczaka, doskonale rozpoznawalna w wielu krajach, które ratyfikowały Konwencję o Prawach Dziecka. Zależało nam, by uczniowie dobrze poznali tego Obrońcę Praw Dziecka. Uczniowie klas III uczęszczający na zajęcia etyki, pod kierunkiem P. Doroty Tomczyk, przygotowali program słowno-muzyczny, który przedstawili społeczności uczniowskiej dnia 22 listopada. Przedstawieniu towarzyszyła tematyczna dekoracja, przygotowana przez P. Ewę Pawlik i Karolinę Paradowską, którym serdecznie dziękujemy. Wiersze, piosenki i taniec życzliwości, to podstawowe punkty przedstawienia. Dzieci przekazały także wszystkim klasom opracowany przez siebie „Kodeks dobrego kolegi/koleżanki”, który od tego dnia przyświecać będzie nam wszystkim.

Życzę dzieciom, tym małym i tym dużym, wszystkiego najlepszego.

                                                                                                                        Dorota Tomczyk

Archiwa
Skip to content